آیا برای شما پیش آمده که به شخصی قرض داده باشید و او طبق قولش در بازپرداخت آن، عمل نکرده باشد و با وجود بدحسابی باز هم تقاضای جدید از شما داشته باشد و شما علی‌رغم میل باطنی‌تان نتوانید به او پاسخ منفی بدهید؟!

آیا برایتان پیش آمده که در یک مهمانی، به وسایل شخصی شما دست بزنند و شما از درون برآشفته شوید ولی به روی خودتان هم نیاورید؟!

آیا در جایی حقتان ضایع شده ولی شما دم نزده باشید؟!

آیا موردی داشته‌اید که قلبا راضی به انجام کاری نبودید ولی بخاطر اینکه دیگران را از خود ناراحت نکنید، آن کار را با اکراه انجام داده باشید؟!

در صورت مثبت بودن پاسخ سوالات فوق، علائم خجولی بودن در شما مشاهده می‌شود.
خجالت و کمرویی آفت ارتباط موثر و خوب حرف زدن است و قادر است، بین شما و موفقیت‌ها فاصله‌های عمیقی بیندازد.
این مسئله می‌تواند در کودکی شروع شود و حتی افراد را در بزرگسالی هم، تحت تاثیر خودش قرار دهد.
درصدی از خجولی ممکن است در رفتار اغلب انسان‌ها دیده شود. اما شدت گرفتن آن بعنوان یک اختلال رفتاری، محسوب می‌شود؛ چرا که در این‌صورت، فرد خجول، قادر نخواهد بود که حقش را از دنیا مطالبه کند.
او اکثر اوقات به دیگران اجازه می‌دهد تا حقش را به رسمیت نشناسند و به خاطر این موضوعات در خلوت، خودش را سرزنش می‌کند که چرا نتوانسته از حقش دفاع کند؟!
یک فرد خجول هزاران فرصت گرانبها را در زندگی از دست می‌دهد و روز به روز، بیشتر و بیشتر، عمق این فاجعه در زندگی او نمود پیدا می‌کند.
این موضوع باعث می‌شود که او هرگز قادر نباشد به کیفیت قابل قبولی از زندگی دست پیدا کند و هر چه شخص جلوتر می‌رود، حوزه رنجوری و استیصال او نیز گسترده‌تر می‌شود و به این باور می رسد که گویی در آفرینش او و ساختار وجودیش، چیزی کم گذاشته شده است.
این شخص دائما با چالش‌هایی مواجه می‌شود که احساس می‌کند، توان مدیریت کردن آنها را ندارد و به جای اینکه او سوار بر زندگی باشد، زندگی سوار بر او می‌شود و او را تا مرز‌های افسردگی و غم‌های بی‌پایان به پیش می‌برد. به هر حوزه‌ای از زندگیش که نظاره می‌کند نقص‌های فراوانی می‌یابد که همگی آنها در اثر چالش‌هایی به وجود آمده است که رفتارهای ناشی از خجولی‌گری در راس آنها بوده است است.
وقتی خودش را با هم کلاسی‌ها و هم سن و سالهایش مقایسه می‌کند دلش فرو می‌ریزد، چرا که این حجم از عقب‌ماندگی خودش، نسبت به موقعیت آنها برایش عذاب‌آور است و عامل ظهور و بروز همگی این مسائل، در زندگیش، اختلال خجولی بوده است.
بدون شک انتهای این مسیر، به بن‌بست رسیدن و قفل شدن زندگی فردی است که در بند این اختلال گرفتار آمده است.

شما در این خصوص چه برداشتی از خودتان دارید؟!

آیا فکر می‌کنید که خجولی‌گری به زندگی شما هم، آسیب یا آسیب‌هایی وارد ساخته است؟!

آیا فکر می‌کنید به خاطر این موضوع فرصت‌هایی را از دست داده‌اید؟!

آیا تصمیم دارید که برای رفع این معضل، اقدامی انجام دهید؟!

آیا تصمیم دارید که به رفتارهای خجولی‌گری، اجازه ندهید که بیش از این کیفیت زندگی‌تان را پایین بیاورند؟!

آیا در پذیرش اینکه شما هم در ایجاد ارتباط موثر، دچار خجولی هستید، مقاومت دارید؟!

آیا شما موضوع خجولی را به درون‌گرا یا برون‌گرا بودن ارتباط می‌دهید؟!

آیا فکر می‌کنید که بستر خجولی، برای افراد درون‌گرا فراهم‌تر است؟!

آیا بنا دارید که دلیل همه آن عقب‌افتادن‌ها و عدم موفقیت‌ها را از ریشه بخشکانید؟!

من “اعظم صادقیان” هستم، مشاور و روان‌درمانگر و مربی تحول فردی، بنا دارم در دوره روانشناسی خجالت و کسب اقتدار، با توجه به نیاز مخاطبانم و درگیری اغلب افراد جامعه با آن، ابعاد مختلف این اختلال را از زوایای مختلف مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهم و ضمن بر شمردن آسیب‌هایی که به تجربه، در زندگی مخاطبانم شاهد بوده‌ام، راهکارهای اصولی و علمی در جهت تقابل با این معضل ارائه نمایم. مثال‌هایی مبتنی بر مصداق، از صدماتی که از محل این باگ شخصیتی، به مراجعانم وارد شده را برمی‌شمارم و راه‌های برون‌رفت و فائق آمدن بر آن را پیش رویتان قرار می‌دهم، که با انجام تمرینات دوره و نهادینه‌سازی آنها در وجودتان با تکرار و تمرین قادر خواهید شد تا این اختلال رفتاری را در درون خودتان، حل کنید.
من به سهم خودم، به کمک یک مربی توانمند، تلاش کرده‌ایم تا بهترین دوره را از نظر کارآمدی و تاثیرگذاری برایتان تهیه و تدارک ببینیم،
ولی در سمت مقابل، چیزی که نیاز داریم، عزم و اراده راسخ و پایبندی و تعهد شما به انجام تمرینات دوره هست که انتظار داریم در انجام آنها کوتاهی نکنید تا بتوانید از نتایج فوق‌العاده دوره بهره‌مند شوید.

مطمئنا، در صورتی که آسیب‌هایی را قبلاً بر اثر فقدان ارتباط موثر، تجربه کرده باشید؛ بیشتر پذیرای انجام تمرین‌ها و همراهی با مربیان دوره، خواهید شد و اگر هنوز عزم‌تان راسخ نشده و مصمم نیستید که به فکر راه و چاره‌ای، برای رفع این معضل باشید، مشارکت در این دوره مناسب شما نیست و بهتر است وقت و انرژی خود را تلف نکنید.
متاسفانه، فرهنگ غلطی در جامعه ما وجود دارد که تا زمانی که فرد، کاردش به استخوان نرسد، برای مسائل خود به فکر چاره‌ای نیست و معمولاً افراد با بی‌مبالاتی و سهل‌انگاری در برخورد با مسائل، روز به روز، عمق و دامنه مسائل‌شان را گسترده‌تر می‌کنند و موضوعی که شاید در مقطعی از زمان با کمی درایت و روشنفکری قابل حل می‌بود را پشت گوش می‌اندازند، تا سیلی روزگار آنها را به خود آورد. این افراد هنوز به این درک نرسیده‌اند که آموختن از آموزگار و استفاده از دانش روز و تجربیات انسان‌های موفق، می‌تواند بمراتب، هزینه‌های کار را برایشان تقلیل دهد، تا مجبور نباشند که گاهی هزینه‌هایی غیرقابل جبران را در نتیجه از دست دادن فرصت‌ها، متحمل شوند.
شما جز کدام دسته از این افراد هستید؟!
تصمیم دارید که درس‌ها را از آموزگار یادگیرید، یا از روزگار؟!
برای شرکت در این دوره، لازم است که ابتدا، با خودتان خلوت کنید و با معیارهای واقعی خودتان را مورد سنجش قرار دهید که آیا شما هم فرد خجولی هستید یا خیر؟!
به اختصار این سه سوال کلیدی می‌تواند به شما کمک کند، که تشخیص دهید، آیا شما، فرد خجولی هستید یا خیر؟!

۱- همین الان که این مقاله را خواندید، احساسات شما راجع به خودتان منفی است یا مثبت؟!
یعنی آیا وقتی عقبه‌ی خودتان را در تعامل با افراد و موقعیت‌ها و فرصت‌های زندگی، رصد می‌کنید، آیا می‌توانستید بهتر از این عمل کنید و با ارتباطی موثرتر، شرائط بهتری، برای خود بسازید یا خیر؟!
اگر درگیر دیالوگهای منفی با خودتان هستید و یا خودتان را بعد از انجام هر کاری سرزنش می‌کنید، این یک علامت خجولی است؛ چون شما با خود می‌گویید، اگر بهتر می‌توانستم ارتباط برقرار کنم، نتیجه بهتری عایدم می‌شد.
۲- آیا شما در موقعیت‌هایی که باید “نه” بگویید، راحت “نه” می‌گویید یا خیر؟!
مثلاً مواردی که با خواسته‌های نامعقول، مواجه می‌شوید و یا با درخواست‌هایی که قلبا راضی به انجام آن نیستید، آیا به راحتی و بدون رودربایستی می‌توانید جواب منفی بدهید و البته نگران تبعات آن هم نباشید که آیا قرار است طرف مقابل، ناراحت شود یا خیر؟!
۳- آیا شما عاشق خودتان هستید؟!
آیا با خودتان در صلح و سازش هستید؟!
آیا با نقاط ضعف و قوت خودتان به پذیرش رسیده اید؟! یعنی هر آنچه که هستید را دوست دارید؟!
آیا برای خودتان، ارزش قائلید، یا دیگران را بر خود مقدم می‌دارید؟!
آیا به وقت گذاشتن برای خودتان ارزش قائلید، یا اگر دیگران از شما بخواهند کاری انجام دهید، اولویت را به آنها می‌دهید؟!
آیا برای نظرات و عقاید خودتان، ارزش و احترام بیشتری قائل هستید، یا به نظرات دیگران؟!به طور کلی آیا در درجه اول، به خودتان اولویت می‌دهید، یا از زاویه دیدتان، دیگران و رضایت آنها، بر امور خودتان، ارجحیت دارد؟!

راجع به این سه سوال که در دلشان، سوال‌های متعددی مطرح شد و شما هم می‌توانید به آنها اضافه کنید، فکر کنید و سپس پاسخ دهید.
با جمع‌بندی پاسخ‌ها، به راحتی متوجه خواهید شد که آیا شما هم فردی خجالتی هستید یا خیر؟! و آیا این دوره می‌تواند به شما کمک کند که به اوضاع زندگی‌تان مسلط شوید یا خیر؟!
اجازه ندهید فرصت‌ها به راحتی از کنارتان، عبور کنند فرصت‌ها را مغتنم بشمارید و نتایج مطلوب زندگی‌تان را با حل پایه‌ای مشکل خجولی خود، بسازید. ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه هست. با مشارکت در این دوره فوق‌العاده و ارزشمند به ارزشهای زندگی‌تان اضافه کنید. در آغوش گرفتن موفقیت‌ها و دستیابی به یک زندگی خوب و با کیفیت، اصولی دارد که باید این اصول و قواعد را فرا بگیرید و آنها را تبدیل به عادت‌ها و رویه‌های معمول زندگی‌تان سازید؛ برای خوب عمل‌کردن در هر کاری باید ابتدا مسیر عصبی آن ساخته شود، در این دوره به شما کمک می‌کنیم تا این مسیر در ذهن‌تان ساخته شود. به میزانی که روی ذهنتان کار می‌کنید، قادرید از نتایج آن هم بهره‌مند شوید.

 

 

برای ثبت‌نام در دوره روانشناسی خجالت و کسب اقتدار از لینک زیر استفاده نمایید.

 

ثبت نام دوره رفع خجولی و کم رویی در کودک درون با کسب اقتدار

whatsapp