آهسته و پیوسته تغییر کنید نه گهی تند و گهی خسته!

آهسته و پیوسته تغییر کنید نه گهی تند و گهی خسته!

قبل از هر کاری برای تغییر عزم خود را جزم کنید.

  1. برای کسب نتایج بزرگ کوچک فکر نکنید.

اشتباه قدیمی مردم این است که زمان برنامه ریزی برای زندگی روزانه مان لقمه های بزرگتر از دهان خود بر می دارند.

تغییر کردن حتی با کمک روان شناسان و مشاوران نیز سخته چون خیلی از بچه ها سختشونه پس آرزویی را انتخاب کنید که شانسی منطقی برای دست یافتن به آن داشته باشید و اگر آهسته شروع کنید همواره می توانید همین روند را با عادت های دیگرتان ادامه دهید.

2. یک برنامه مشخص «اگر» طراحی کنید.

انواع برنامه هایی که مردم برای تغییر خودشان دارند گنگ و مبهمند. چیزی مثل ” انسان بهتری می‌شوم” یا ” امسال اندام متناسبی خواهم داشت” اگرچه تمام موارد بالا خوب هستند اما بهتر است برنامه های کاملا مشخص و مرتبط با موقعیت و اعمال خود طراحی کنید مثلا به خودتان بگویید : “اگر بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کردم یک سیب می خورم.”

تکرار این گونه اعمال به شما کمک می کنه به اهداف کلی خود دست پیدا کنید.

3. تکرار کنید.

رفتارهای جدید، با تکرار رفتارهای مشابه در موقعیت های مشابه به وجود می آیند. هربار که عملی را تکرار می کنید آن رفتار قوی تر می شود و هرچه قوی تر شود احتمال اینکه دفعات بعد ناخودآگاه دست به انجام آن بزنید بیشتر خواهد بود.

چه مدت طول می کشد تا این رفتار شکل بگیرد؟ این موضوع به شما و شخصیت شما بستگی دارد و این عقیده که همیشه 21 روز طول می کشد نادرست است.

4. سرکوب نکنید.

اتفاقی که در زمان سرکوب کردن افکار می افتد این است که این افکار با قدرت بیشتری باز می‌گردند. سرکوب کردن افکار فرایندی بی فایده است که رفتارها نیز همین طورند.

اگر تلاش کنید به زور فکر کیک را ازسرتان بیرون کنید ناگهان همه جا کیک را مقابل چشمتان می‌بینید.

5. جایگزین کنید.

عادت ها از بین نمی روند یک مثل قدیمی هست که می گوید شما هرگز دوچرخه سواری را فراموش نمی کنید. عادتهای قدیمی همواره در پس زمینه ذهن شما حضور دارند و منتظر هستند با قرار گرفتن در یک موقعیت آشنا نمایان شوند. خیلی بهتر است که یک عادت خوب را جایگزین یک عادت بد قدیمی کنید سعی کنید واکنش تازه ای نسبت به یک موقعیت آشنای قدیمی نشان دهید. مثلا اگر هنگام غصه خوردن ناخن های خود را می جوید اکنون با دست های خود کار دیگری انجام دهید، مثلا آشپزی کنید.

6. از قبل تعهد بدهید.

همه ما احتمالا زمانی که خسته، بی حوصله و گرسنه ایم تسلیم رفتارهای قدیمی مان می‌شویم پس از قبل، زمانی که کنترل فردی شما بالاست به رفتارهای جدیدتان متعهد شوید. مثلا همه خوراکی ها و نوشیدنی های مضر را از منزل خارج کنید یا بازی های ویدئویی خود را به یک دوست بسپارید تا او برایتان نگه دارد.

برنامه ریزی قبلی برای رفتارهای جدید یکی از بهترین راه های پایبندی به تعهدات است.

7. عادت تغییر عادت

وقتی یک عادتی در شما ریشه می گیره وقتشه که آن را کنار بگذارید و عادت تازه دیگری را انتخاب کنید و دوباره شروع کنید.

این بهتری و مفید ترین راه برای خلق دوباره خودتان است. اینکه فردا صبح بیدار شوید و انسان کاملا متفاوتی شده باشید را انتظار نداشته باشید. دوستان دیگه حداقل 50-40 روزه دارن این کار رو انجام میدن و به درصدی از موفقیت رسیده اند. البته کسانی هم هستند که کاملا موفق شدند و موفقیت آنها را داخل کانال گذاشتم.

ولی کم کم و قدم به قدم میشه تا نهایت به خواسته تون برسید

پس آهسته و پیوسته نه گهی تند و گهی خسته

whatsapp