عزت نفس

چرا عزت نفس خوبی ندارم ؟

موفقیت
4 دیدگاه

۷ دلیلی که باعث می‌شود احساس کنم عزت نفس خوبی ندارم

اغلب افراد تنها زمان حال را در نظر می گیرند و از ریشه های پنهان صدمات روحی خود بی اطلاع هستند. در این مقاله می‌خواهیم به علل اصلی ضعف عزت نفس بپردازیم که ریشه در کودکی فرد دارد:

بزرگترهای سختگیر

اگر مدام به کودکان گفته شود که کارهایشان را به اندازه کافی خوب نبوده، چگونه آنها می‌توانند در بزرگسالی تصویر مثبتی از خود داشته باشند؟ اگر بدون در نظر گرفتن نتیجه یا میزان تلاش صورت گرفته، مدام از کسی انتقاد شود، به تدریج از عزت نفسش نابود خواهد شد و دیگر احساس خوشایندی درباره خود نخواهد داشت. در هر صورت احساس شرم تحمیلی به دلیل “شکست”های نسبی، امری دردناک است.

بیشتر بخوانید: کارما چیست؟ + [10 قانون اصلی کارما]

عزت نفس

بزرگ ترهای بیخیال

والدین برای بزگترین موفقیت های کودکان ارزشی قائل نمی شود. در این صورت انگیزه، شوق، تصور پیشرفت، بهتر شدن و بهتر بودن برای کودک مشکل خواهد شد.

این نمایشنامه اغلب به داشتن احساس فراموش شدگی، ناسپاسی و بی اهمیتی منتهی می‌شود و فرد در سنین بزرگسالی هم فکر می‌کند که هیچ کس وی را به حساب نمی آورد و حضورش اهمیتی ندارد; ولی این هجمه از گذشته دردناک وی بر او تحمیل شده است. وقتی که فرد احساس کند هیچ کس او را نمی‌بیند، باور خواهد کرد که برای زنده بودنش نیز باید شرمنده باشد.

بیشتر بخوانید: قانون جذب در قرآن

عزت نفس

بزرگ ترهای درگیر

وقتی بزرگتر ها با هم تناقض دارند و درگیرهستند، کوچک ترها روابط عاطفی منفی و بی اعتمادی های محیط را جذب می کنند. این حالت بسیار آسیب رسان، مخرب و خرد کننده است و اگر یکی از افراد بزرگسال بسیار نزدیک به کودک، مثلاً والدین او، به شدت کج رفتار و آسیب‌رسان باشند، این حالت برای کودک تشدید خواهد شد.

وقتی والدین به شدت درگیرهستند، کودک احساس می کند که خود عامل دعوا و بدبختی پدر و مادرش است. هرچه درگیری آنها شدیدتر باشد، ترس و احساس گناه در کودک بیشتر می‌شود و در نهایت، این احساس ناخوشایند در بزرگسالی هم کودک را رها نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:10 راز قانون جذب کائنات که باید بدانید !؟

عزت نفس

 

مشکلات تحصیلی و بی خیالی والدین

هیچ چیز به اندازه احساس حماقت عزت نفس را تخریب نمی‌کند. اگر کسی احساس کند که درس‌های مدرسه را نمی فهمد هر روز بیشتر و بیشتر از بقیه عقب می‌ماند.اگر هیچ کس توجه و کمکی نکند کودک کم‌کم باورش می شود که عیب و نقصی دارد.

شاید احساس کند که کودن است و جرأت نکند در مقابل دیگران حرفی بزند. احساس شرم حاصل از عدم کفایت به سختی از بین می‌رود و شاید حتی پس از موفقیت های چشمگیر تحصیلی هم از میان نرود.

 

عزت نفس

ضربه روحی

سوء استفاده های گوناگون اعم از جسمی، جنسی یا احساسی بسیار آسیب رسان هستند و آشکارا سبب کاهش عزت نفس می‌شوند. اجبار به قرار گرفتن در موقعیت جسمی یا احساسی ناخوشایند سبب می‌شود که دنیا را دوست نداشته باشیم و اعتمادمان به خودمان و دیگران را از بین برود.

همین امر به شدت برای عزت نفس مخرب است و سبب می‌شود که شخص خودش را برای آنچه در آن دخالتی نداشته مقصر بداند. این احساس شخص را تا حد پوچی کامل پیش می برد; حتی اگر فرد موقعیت را مهار کند، باز هم خودش را قانع می‌کند که کاملاً مقصر است.

شاید با سوء استفاده کردن به مقابله بپردازد یا سعی کند که وضعیت ناسالم را اداره کند; اما در نهایت میان هزاران حس، فقط احساس شرمندگی برایش باقی می‌ماند.

مطالعه بیشتر
قانون جذب سلامتی

بیشتر بخوانید: کائنات چیست؟ 3 مرحله‌ی اصلی در جهت رسیدن به آرزوها

عزت نفس

باورها

اگر در باور خود مدام احساس گناه داشته باشیم یا با والدی منفی باف و نق نقو زندگی کنیم، نتیجه همانند مورد پیشین است. به هر حال دچار احساس شرم، تناقض و انزجار می شویم.تمامی باورهای نظام‌مند انسان‌ها بر دو زمینه بنا شده‌اند: یا همه خوب هستند یا همه بدند.

در اکثر موارد ما نیز بین این دو نظام گیرمی افتیم و در نهایت گیج، سرگردان، شرمسار، منقلب و ناامید می شویم; بنابراین انسان ها را باید شناخت نه اینکه آنها را از روی باورهای نظام‌مند قضاوت کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های قانون جذب که باید بخوانید

جامعه و رسانه

افراد حاضر در رسانه، همگی به طوری دسته‌بندی و آرایش شده اند که زیبایی چهره و اندام دروغین را به نمایش می گذارند. این جوِ موجود ز به روز هم بدترمی‌شود. امروزه کمتر مرد یا زنی را می توان یافت که در مقایسه خود با این مدل ها سربلند بیرون بیاید!

انگار همه جا تخم تخریب عزت نفس پاشیده اند. در این بین جامعه و رسانه به گونه‌ای برگه عدم کفایت شخص را به دستش می دهند که هیچ جای شک و شبهه ای برای او باقی نمی‌ماند. هر چه سن دسترسی به این رسانه های جمعی پایین‌تر بیاید، بچه ها زودتر و بیشتر در معرض مقایسه‌ های ناعادلانه قرار می‌گیرند.

در پایان باید افزود که وجود این شرایط در دوران کودکی همیشه به معنی پایین بودن عزت نفس در بزرگسالی نیست، گرچه این موارد، به یقین، از دلایل اصلی پایین بودن عزت نفس هستند. البته در تاریخچه زندگی بسیاری از انسان‌ها، چنین عللی به شکل واضح یافت نمی‌شوند و گاه برخی شرایط به دشواری درک می شوند.

بنابراین نباید توقع داشته باشید که همه چیز را درک کنید، حل کنید یا از آن بگذارید، بلکه باید راهی پیدا کنید که خودتان احساس سلامت و امنیت کنید در عین حال شیوه ابداعی شما با باورهای تان همخوانی داشته باشد. هر اندازه بهتر و بیشتر دلیل پایین بودن عزت نفس تان را بشناسید، بهتر و بیشتر خودتان را خواهید شناخت و روند رو به رشد افزایش عزت نفس تان آغاز می شود.

 

نوشتهٔ پیشین
راه‌های رسیدن به شغل رویایی
نوشتهٔ بعدی
عزت نفس و شش راهکار افزایش آن

پست های مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خدیجه مهدی پور
  اکتبر 31, 2021 8:55 ب.ظ

  سلام استاد جان ممنون وسپاسگذارم بابت مطالب ارزشمند تون واقعا قدردانتون هستم بابت آگاهی های ارزشمند
  سپاس گذارم
  سپاس گذارم
  سپاس گذارم

  پاسخ
 • فاطمه احمدی
  نوامبر 1, 2021 2:10 ب.ظ

  سلام استاد جان بابت مطالب خوب وارزشمندتون سپاسگزار وقدردان شما هستم

  پاسخ
 • فاطمه رضاییان
  نوامبر 1, 2021 9:42 ب.ظ

  سلام استادجان مقاله شماعالی بوددرسته استادجان درشت می گیداستادعزیزم ضربه های روحی خیلی باعث تخریب میشن

  پاسخ
 • خدیجه خانی زاده
  مارس 30, 2022 9:45 ق.ظ

  سلام استاد جان این مقاله خیلی خیلی عالی بود حق با شماست .من تا الان نمی دانستم که چقدر مشکل دارم ممنون وسپاس گزارم بخاطر اینکه ما را آگاه کردین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.