وبلاگ

کودک و ذهن آگاهی

مقالات

کودک و ذهن آگاهی

 

ذهن آگاهی چیست و چگونه آن را به کودکان بیاموزیم؟

کودکان با مسائل زیادی در دنیا مواجه هستند. آن‌ها یاد می گیرند چطور انتخاب‌های خوب داشته باشند و احساسات خود را کنترل کنند. آن‌ها می آموزند که چطور با خود و دیگران مهربان باشند، در حالی‌که مشغول انجام تکالیف مدرسه هستند و زندگی شلوغ خود را به تعادل می‌رسانند.آنها یاد می گیرند که چگونه بتوانند بعضی از مشکلات را خوشان حل کنند.

مهارت ذهن آگاهی خیلی می تواند از همان دوران کودکی به انسان ها کمک کند و یار و یاور آنها در مشکلات و سختی ها باشد.

ذهن آگاهی دقیقا چیست؟

ذهن آگاهی به ساده ترین بیان عبارت است از توجه کامل به چیزی و فکر نکردن به هیچ چیز دیگر در آن موقعیت .
ذهن آگاهی یعنی تمرکز کامل بر روی کاری که در حال حاضر مشغول آن هستیم، حتی تمرکز بر روی تنفس نیز می تواند ذهن آگاهی به حساب آید. ذهن آگاهی با انجام دادن چند کار به صورت همزمان مغایرت دارد.

فواید یادگیری ذهن آگاهی در کودکان چیست؟

تمرین ذهن آگاهی به کودکان و نوجوانان این امکان را می دهد تا وقتی در زندگی با مشکلات و ناملایماتی روبرو می شوند، بتوانند بر احساس ناامیدی خود غلبه کنند. همچنین وقتی لازم است تا کودک و نوجوان بر روی موضوعی تمرکز کنند، ذهن آگاهی به آن ها کمک می کند تا حواسشان پرت نشود. هر چه کودک و یا نوجوان در مهارت ذهن آگاهی ماهرتر باشند، بهتر می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.البته در کنار این مزایا یکسری مزایای دیگر برای یادگیری ذهن آگاهی در کودکان وجود درد که به آنها خواهیم پرداخت:

 

کودک و ذهن آگاهی

مزایای شناختی

تحقیقات متعدد نشان داده که آموزش ذهن آگاهی به کودکان می تواند بر مهارت های شناتختی مغز اثر گذاشته و خصوصاً کارکردهای اجرایی آن را بهبود بخشد. کارکردهای اجرایی مسئول حفظ توجه، تمرکز، سازمان دهی اطلاعات، به خاطر سپردن و به یاد آوردن جزئیات و برنامه ریزی هستند.  این کار باعث می شود تا کودم بتواند به راحتی چیز های مختلفی را بیاموزد و آنها را به ذهن خود بسپارد و در موقعیت های مورد نیاز از آنها استفاده کند.

مزایای هیجانی

سلامت هیجانی یا حس مثبت داشتن یکی از عناصر مهم زندگی هر کودک محسوب می شود. نه تنها این حس پایه و اساس سلامت روانی است، بلکه می تواند از مشکلاتی مانند اضطراب، استرس، افسردگی و عزت نفس پایین پیشگیری نموده و عملکرد اجتماعی فرد را به شدت افزایش دهد.

به طور کلی مجهز بودن به مهارت ذهن آگاهی یا شرکت در تمرینات آن نه تنها می تواند به کودکان کمک کند تا استرس خود را مدیریت کنند و،حس بهزیستی آن ها را نیز افزایش دهد.

مزایای اجتماعی

مشکلات در تعامل و برقراری ارتباط با دیگران می تواند به مشکلاتی در یادگیری و درک مطلب در فضای مهد کودک یا مدرسه شود.

این در حالی است که بر اساس پژوهش ها، تمرینات ذهن آگاهی می تواند مهارت های اجتماعی را تا حد زیادی افزایش داده و نتایج مطلوبی را در محیط مهد کودک یا مدرسه به همراه داشته باشد.

با یادگیری ذهن آگاهی این مشکل به راحتی حل شده و کودک می تواند به راحتی با تمام هم سن و سال هایش ارتباط گرفته و به راحتی با آنها دوست شده و روابط اجتماعی خود را قوی تر کند.

دیگر مزایا

همچنین تحقیقات روانشناسان نشان می دهد که تمرین ذهن آگاهی می تواند توانایی کودک و نوجوان را برای تنظیم هیجانات و حس همدلی افزایش می دهد. از سویی ذهن آگاهی به عنوان درمانی موفق برای تمام گروه های سنی مبتلا به خشم های افراطی، پیش فعالی و دیگر مشکلات روانشناختی از جمله اضطراب و افسردگی،ترس و.. می باشد.

همچنین ذهن آگاهی به عنوان ابزاری برای تقویت عزت نفس، بهبود مهارت های برنامه ریزی و …، می تواند بسیار مفید و سازنده باشد و وقتی به شکلی مؤثر در مهد کودک ها و مدارس استفاده شود مشکلات کودکان و نوجوانان در مدارس به شدت کاهش می یابند.

کودک و ذهن آگاهی

چگونه می توان ذهن آگاهی را به کودکان آموخت؟

یکی از روانشناسان، چهار راه ساده برای تمرین ذهن‌آگاهی در خانواده را معرفی می‌کند. این تمرین‌ها را می‌توان در دوران تعطیلات فصلی انجام داد تا عادت‌های مناسب در کودک شکل گیرد. به ویژه اینکه اگر کودک آداب و عادت‌های صبحگاهی را رعایت کند در دوران مهد کودک و مدرسه کمتر دچار مشکل می‌شود.

چهار راهکار موثر در آموختن ذهن آگاهی به کودکان

1-آداب صبح گاهی

حفظ آداب صبحگاهی در مدت زمان طولانی دشوار است. به ویژه در دوران تعطیلات فصلی این کار سخت‌تر هم می‌شود. برای مدیریت آداب صبحگاهی باید برنامه زمان‌بندی منظمی داشته باشید. برای کاهش خواب ‌آلودگی و احساس کسالت صبحگاهی، کودک را تشویق کنید تا یک تصویر زیبا در ذهن خود بسازد. مثلا تجسم نور آفتاب که بر سر کودک می‌تابد و در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند. با ترکیب این تجسم خوشایند و هچنین با آموزش کنترل تنفس و حرکات کششی نرم،احساس ناخوشایند صبحگاهی کاهش پیدا می‌کند.

2-تفریحات خارج از خانه

پژوهش‌ها نشان می‌دهند کودکان به طور متوسط فقط چهار ساعت در فضای آزاد بازی می‌کنند. وقت‌گذرانی در خارج از خانه راه مناسبی است تا به عنوان یک خانواده دور هم جمع شویم و از فعالیت‌هایی مانند تفریح، ورزش و پیاده‌روی در پارک لذت ببریم. این کار نه ‌تنها روابط را تقویت می‌کند بلکه فرصتی عالی برای تمرین ذهن‌آگاهی در فضای باز و غوطه‌ور شدن در دنیای اطراف است. سعی کنید همه افراد خانواده را بعد از فعالیت روزانه جمع کنید و چند دقیقه‌ فقط به صدای طبیعت گوش بدهید و بوی طبیعت را احساس کنید. کودک را تشویق کنید تا درباره احساسش صحبت کند و درباره آنچه می‌شنود و در لحظه تجربه می‌کند بحث کند. این کار به آنها کمک می‌کند چیزهایی که معمولا مورد غفلت قرار می‌گیرند یا به عنوان چیزهایی پیش پا افتاده درنظر گرفته می‌شوند را کشف کنند.

بیرون از خانه

3-رها کردن تنش ها

یک روز پر استرس داشته‌اید؟ شاید به خرید رفته‌اید و این مساله هرج و مرج ایجاد کرده است. همه خریدها روی زمین ریخته‌اند و گویی در خانه زلزله آمده است.

حرکت رو به جلو در یک سناریوی منفی سخت است. به ویژه اگر این سناریو دغدغه اصلی شما باشد. لحظه‌ای رها شدن از همه احساسات منفی که ممکن ایجاد شوند برای حرکت رو به جلو که همراه با روابطی مثبت باشد مفید است. کودک را تشویق کنید تا مکانی آرام و مناسب را پیدا کند تا بتواند خود را از موقعیت دور کند و  بر روی فعالیت‌هایی آرامش بخش مانند رنگ‌آمیزی تمرکز کند. کودک می‌تواند پیش از بازگشت به جمع خانواده با ذهنی تازه، شاداب و سرزنده چند نفس عمیق بکشد و به حال خوب دست پیدا کند.

تنفس و دوری از تنش ها

4-اصول مراسم خوابیدن

خواباندن کودکان یکی از سخت‌ترین وظایف والدین است. به ویژه اگر آن روز را همراه با فعالیت های هیجانی و جالب کودک به پایان رسانده باشد. یک نوشیدنی گرم قبل از خواب، یک محیط گرم و نرم و با نور کم و فضای آرامش بخش امکان ،خوابی راحت را برای کودک فراهم می‌کند. داشتن عادت‌های ویژه برای خواب مهم است. زیرا کودک می‌فهمد چه اتفاقی قرار است بیفتد؛ مثلا قصه شب می‌تواند پایان روز باشد. این کار به کودکان  کمک می‌کند تا آرام شوند و در نهایت ذهن آسوده‌ای برای خواب داشته باشند.

امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را بیرید و بتوانید به کودک خود ذهن آگاهی را بیاموزید تا آنها در آینده بتوانند بر مشکلات خود غلبه کرده و انسانی موفق باشند.

پاینده و پیروز باشید

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0