وبلاگ

کنترل ذهن و تمرکز

مقالات

کنترل ذهن و تمرکز

 

چگونه می توانیم کنترل ذهن خود را در دست بگیریم تا تمرکز کافی داشته باشیم؟

همه‌ی ما دوست داریم در کاری که انجام می‌دهیم بهترین باشیم و توانایی‌های خود را در بالاترین سطح ارائه دهیم. ولی همیشه عواملی مانند افکار، احساسات گوناگون و صداهای مزاحم وجود دارند و نمی‌گذارند روی کارمان تمرکز کنیم و کنترل ذهن خود را در دست داشته باشیم.

گاهی بعضی از افراد برای افزایش تمرکز، دست‌به‌دامانِ داروها و روش‌های درمانی می شوند،این کارکلا کار اشتباهی است. باید بدانید تمرکز در کار مهارتی است که با تمرین می‌توان به آن دست یافت.

افزایش تمرکز و کنترل ذهن باعث می‌شود تا از لحظه لحظه‌های زندگی لذت ببرید. همچنین حواستان به کاری که در حال انجامش هستید، باشد. اما مشکل اینجاست که تمرکز حواس کار راحتی نیست.چگونه می توانیم به آن دست یابیم؟ما در این مقاله قصد داریم تا به حل کردن این مشکل برای شما با راه حل هایی ساده بپردازیم.

کنترل ذهن و تمرکز

چرا تمرکز خود را از دست می دهیم؟

1-مکانیسم دفاعی بدن:مغزما به علت اینکه حافظ جان ما می باشد و با خودش عهد بسته که ما را در امنیت نگه دارد،همیشه تمرکز خودش را به چیزهایی که در دوره بر ما اتفاق می افتد جلب می کند ، تا اگر خطری جان ما را تهدید کرد به ما اعلام کند تا ما نسبت به آن اقدامی را انجام دهیم.

نکته قابل توجه این است که در برخی مواقع مغز ما دچار اشتباه می شود و بعضی چیزها را به عوان تهدید می داند و برای ما علام می کند،در حالی که آن موضوع می تواند برای ما اصلا ربطی نداشته باشد.مثلا زمانی که صدای موسیقی زیاد باشد یا زمانی که در محیط بیرون تصادفی اتفاق افتاده باشد یا زمانی که چند نفر با هم بحث می کنند .

2-انجام دادن چند کار همزمان:عامل دیگری که باعث می شود ما تمرکز خود را از دست دهیم،این است که چندین کار را همزمان باهم انجام می دهیم.

برای مثال وقتی که داریم برای امتحان خود کتابی را مطالعه می کنیم به تلوزیون هم نگاه می کنیم و این باعث می شود که ما نه از کتاب مربوطه چیزی بفهمیم و نه از فیلمی که از تلوزیون پخش می شود.

برای حل این مشکل و اینکه دچار چنین دوگانگی هایی  نوشتیم باید کار های خود را الویت بندی کنیم.

هدف از کنترل ذهن و تمرکز

چه چیزهایی تمرکز و ذهن ما را تحت اختیار خود می گیرند؟

در اطراف ما هزاران اتفاق در حال رخ دادن است و کافیست که فقط به تعدادی از این موارد توجه کنیم تا در نهایت باعث از بین رفتن تمرکز خود شویم.

مهم ترین حواس پرتی های بیرونی که ذهن و تمرکز ما را می دزدند:

1)شبکه های اجتماعی

2)تلوزیون

3)موبایل

4)اخبار

5)رادیو

6)زنگ تلفن

7)دوستان

8)اطرافیان

و…..

خلاقیت در موقع کنترل ذهن

مهم ترین حواس پرتی های درونی که ذهن و تمرکز ما را می دزدند:

1)فکر های مزاحم

2)خاطراتی تلخ یا شیرین گذشته

3)فکر به آینده

و…..

نمونه های بالا مهم ترین و اصلی ترین مواردی بودند که باعث از بین رفتن تمرکز و حواس ما می شوند.

 

روش های کارآمد برای کنترل کردن ذهن

روش هایی مهم و کارآمد برای به دست گرفتن کنترل ذهن و تمرکز

1-کنترل ذهن و افزایش تمرکز با موسیقی: گوش کردن به موسیقی ملایم باعث سلامت مغز و افزایش تمرکز و کنترل ذهن می‌شود، تقویت حس شنیداری با گوش دادن به یک ملودی کلاسیک می‌تواند حافظه و مغز را تقویت کند ؛ درواقع موسیقی، محرک سلول های مغز می باشد و قدرت شنوایی را بالا می‌برد.

2-تمرین انجام کار با دست مخالف: شاید شما هم این مسئله را شنیده باشید که چپ دست ها از ذهن خلاق تری برخوردار هستند، البته این تمرین برای تقویت هر دو نیمکره مغز طراحی شده است؛ برای یک بار هم که شده تمرین تمرکز ذهن را خلاف همیشه انجام دهید؛ مثلا اگر راست دست هستید، سعی کنید با دست چپ بنویسید یا این کار را در امور ساده تر مثل مسواک زدن، صحبت کردن با تلفن یا حتی قاشق دست گرفتن انجام دهید.

نکته مهم: اگر مغز شما چیز های جدیدی را تجربه و حس فیزیکی (بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه) را با حس عاطفی ترکیب کند، سالم و قوی تر باقی خواهد ماند.

3تکنولوژی را کنار بگذارید: یکی از دلایل مهم کاهش تمرکز ما، تکنولوژی است. وقتی مغز با کارهایی مواجه می‌شود که ظاهرا به یک اندازه اهمیت دارند، کار ساده‌تر را انتخاب می‌کند و تقریبا همیشه تکنولوژی کار ساده‌تر است.

حتی اگر به‌خاطر شغلی که دارید، کنار گذاشتنِ تکنولوژی برای شما غیرممکن است، سعی کنید محدودیت‌هایی برای خود تعیین کنید. کنار گذاشتن تکنولوژی در عصر کار با تکنولوژی تقریبا کار غیر ممکنی است اما سعی کنید زمان استفاده از آن را تا حد امکان کاهش دهید.

4-به جای آنکه زمان را مدیریت کنید انرژی خود را مدیریت کنید: اگر فعالیتی نیازمند تمرکز عمیقی است، آن را به زمانی از روز اختصاص دهید که انرژی کافی برای انجام دادن آن داشته باشید.

به‌ طور مثال اگر متوجه شده‌اید که بیشترین اندازه انرژی خلاقانه شما صبح‌ها بروز می‌کند و در این زمان از روز حس تازگی دارید، بهترین و مهم ترین کار هایتان را در این زمان انجام دهید و تصمیمات استراتژیک کاری را نیز در این بازه زمانی بگیرید. چگونه این کار را انجام دهید؟

فعالیت‌هایی که نیازمند خلاقیت هستند را در این زمان قرار دهید، بقیه کارها مانند مصاحبه‌ها، پاسخگویی به ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی یا آنلاین و تحلیل اطلاعات را برای بعد از ظهر تنظیم کنید. تقریباً هر استراتژی بهره‌وری نیازمند مدیریت زمان است؛ اما اگر انرژی موردنیاز برای انجام آن فعالیت را نداشته باشید مدیریت زمان نیز بی نتیجه خواهد بود.

به جای آنکه زمان را مدیریت کنید انرژی خود را مدیریت کنید

5-گوشی موبایلتان را در اتاقی دیگر قرار دهید: به طور معمول در چندین ساعت ابتدایی صبح، موبایل خود را چک نکنید. تمرکز بر کارها بدون جواب دادن به پیام‌ها و تلفن‌ها و حواس‌پرتی حاصل از اعلان‌های موبایل، بسیار راحت‌تر می باشد.

6-با صدای بلند کتاب بخوانید:  وقتی با صدای بلند کتاب می‌خوانید یا به کتاب خواندن دیگران گوش می دهید، نسبت به زمانی که در سکوت و بدون صدا مطالعه می کنید، از مدارهای مغزی متفاوتی استفاده خواهید کرد. این حالت باعث تقویت حس شنوایی شما خواهد شد. اگر کتاب به زبان دیگری باشد، ضمیر ناخودآگاه و ذهن شما کنکاش بیشتری خواهد کرد، حتماً شما هم این نکته ساده را شنیده‌اید که یاد گرفتن یک زبان دیگر می‌تواند به‌عنوان یک ورزش ذهنی به تقویت حافظه و افزایش تمرکز و کنترل کردن ذهن بسیار کمک کند.

7-هر روز پیاده روی کنید: یکی دیگر از راه‌های افزایش قدرت یادگیری و افزایش تمرکز، پیاده روی است. در زمان راه رفتن باید به کف پا فشار وارد کنید. هر قدمی که بر می‌دارید، زمین را به خوبی لمس کرده و دوباره پا را بلند کنید. عضلات انگشتان پا را برای راه رفتن بیشتر به کار بگیرید. پیاده روی همراه با تمرکز بر روی گام‌هایی که بر می‌دارید، می‌تواند به افزایش کنترل ذهن و تمرکز کمک کند.

هر روز پیاده روی کنید

امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید و از این پس بتوانید کنترل ذهن و تمرکز خود را افزایش داده تا ذهنی متمرکز و آرام داشته باشید.

موفق و پاینده باشید

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0