وبلاگ

مسیر عصبی و یادگیری مغز

مقالات

مسیر عصبی و یادگیری مغز

 

مسیر عصبی چیست و یادگیری مغز چگونه است؟

یادگیری و پیشرفت و نتایج به دست آمده از آن یکی از مهم‌ترین موضوعات زندگی ما می باشد. اگر یادگیری نباشد پیشرفتی نخواهد بود.تمام زندگی ما متأثر از یادگیری ماست. نگاهی به زندگی خودتان بیندازید. از ساده‌ترین تا سخت‌ترین رفتار‌ها و تمام دانش شما به خاطر یادگیری وجود دارد.

یادگیری چیزی نیست که مدتی اتفاق بیفتد و دیگر تمام شود و ما تمام زندگی خود را بر اساس آموخته‌های گذشته پیش ببریم. یادگیری لحظه‌ای است و ما هر لحظه با دانش‌های جدید و مهارت‌های جدید آشنا می‌شویم و آن‌ها را به کار می‌بریم پس چگونه در وجود شما شکل گرفتند؟

در این مقاله قصد داریم و چگونگی شکل گیری مسیر عصبی و یادگیری مغز بپردازیم.

مسیر عصبی چیست؟

در مغز ما حدود صد میلیارد نورون یا همان سلول مغزی وجود دارد و اگر بخواهیم که تعداد این نورون ها را بشماریم،حدود ۳۱۰۰ سال طول می کشد که شمارش ما تمام شود.(این را هم در نظر داشته باشید که شمارش نورون ها به وسیله ی علم چگالی انجام می شود.)

هر یک از این نورون ها می توانند به طور همزمان با ده هزار نورون دیگر در ارتباط باشد.

نورون ها به وسیله پالس های الکتریکی و یا مواد شیمیایی با همدیگر ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات را به همدیگر ارسال می کنند.

زمانی که تعدادی از این نورون ها به همدیگر نزدیکتر می شوند و به فاصله نزدیک به صفر به یکدیگر می رسند،در این صورت می گوییم که یک مسیر عصبی ساخته شده است!

مسیر عصبی چیست؟

 

نقش مسیر عصبی چیست؟

ما هر رفتار،فکر،عادت و مهارتی که داریم،در واقع یک مسیر عصبی اختصاصی در مغز ما برای آنها ایجاد شده است.برای مثال زمانی که می خواهیم بند کفش خود را ببندیم،در واقع مسیر عصبی بستن بند کفش در مغز ما فعال می شود و ما می توانیم این کار را انجام دهیم .یا زمانی که راه می رویم،مسیر عصبی راه رفتن در مغز ما فعال می شود و ما می توانیم راه برویم.

خلاصه هر کاری را که انجام می دهیم،توسط این مسیر عصبی ها انجام می شود و اگر می خواهیم که یک مهارتی را یاد بگیریم،کافیست که مسیر عصبی آن را در مغز خودمان ایجاد کنیم.

مسیر عصبی

 

مسیر عصبی چگونه ساخته می شود و باعث یادگیری مغز ما خواهد شد؟

در حالت کلی مسیر عصبی یعنی اینکه تعدادی از نورون ها به هم متصل شده باشند و بتوانند به راحتی با هم در ارتباط باشند.

وقتی که ما می خواهیم کار جدیدی را انجام دهیم که تا به حال آن را انجام نداده ایم،طبیعی است که مسیر عصبی آن در مغز ما وجود ندشته باشد.یعنی نورون ها فاصله زیادی از هم دیگر دارند و نمی توانند به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به همدیگر ارسال کنند.

برای مثال ما می خواهیم رانندگی یاد بگیریم،وقتی که برای اولین بار پشت فرمان می نشینیم و سعی می کنیم که اتومبیل را به حرکت در آوریم،اشتباه های زیادی را انجام می دهیم. چون فاصله نورون ها در مغز ما زیاد است و نمی توانند اطلاعات را به خوبی به همدیگر ارسال کنند و نتیجه این می شود که ما نمی توانیم رانندگی کنیم.

اما بعد از اینکه بارها و بارها تمرین کردیم،درصد خطاهای ما کمتر می شود چون نورون ها همدیگر را یافته اند و به یکدیگر نزدیک تر شده اند و می توانند راحت تر اطلاعات را به همدیگر ارسال کنند.

اما اگر زیاد تمرین کنیم،تقریبا درصد خطاهای ما نزدیک به صفر می شود،چون مسیر عصبی رانندگی در مغز ما ساخته شده است و بعد از این می توانیم بدون اینکه زیاد انرژی مصرف کنیم،می توانیم به راحتی رانندگی کنیم و از آن لذت ببریم.

نکته قابل توجه این است که مسیر های عصبی  بسته به استفاده کردن از آنها می توانند نازک تر و یا کلفت تر بشوند!یعنی هر چقدر از یک مهارتی بیشتر استفاده کنیم و آن را  تمرین کنیم،مسیر عصبی آن کلفت تر می شود،یعنی مهارت های ما بیشتر می شوند و اگر از آن مهارت ها استفاده نکنیم،در واقع مسیر عصبی آن نازکتر شده و مهارت های ما کمتر می شوند.

مسیر عصبی

چگونه می توانیم مسیر عصبی بسازیم و باعث یادگیری مغز خود شویم؟

بهترین روش و تنها ترین روش برای ساخت مسیر عصبی فقط تمرین کردن است و با تمرین کردن ما می توانیم هر چیزی را یادبگیریم و مسیر عصبی آن را در مغز خودمان ایجاد کنیم.

چه تمرین هایی می تواند در این مسیر مفید و کاربردی باشد؟

یکی از بهترین روش ها برای ساخت مسیر عصبی،تصویر سازی ذهنی است.در این زمینه پروفسورلئونکه یکی از اساتید دانشگاه پزشکی هاروارد بود بر روی تعدادی از دانشجویان تحقیقی انجام داد که بعد ها نام آن تحقیق را با نام پیانو منتشر کرد.این تحقیق بر این اساس بود:

در گام نخست این تحقیق به کسانی که اصلا پیانو بلد نبودند،نحوه نواختن اولیه پیانو را آموزش دادند.

در پایان این دوره آموزشی دانشجویان را به دو قسمت تقسیم بندی کردند.

در ادامه قرار بر این شد که گروه اول به صورت عملی با پیانو کار کنند و گروه دوم به صورت ذهنی و با تصویر سازی تمرین ها را انجام دهند.

هر دو گروه وظیفه داشتند که ظرف مدت پنج روز و هر روز به مدت دو ساعت تمرین کنند،یعنی گروه اول پشت دستگاه پیانو می نشستند و تمرین می کردند و برای گروه دوم فضایی را آماه کرده بودند که به صورت ذهنی تمرین کنند.

نتیجه در روز سوم این بود که هر دو گره مهارت یکسانی را داشتند و در روز پنجم کسانی که به صورت عملی تمرین کرده بودند به مقدار کمی از کسانی که به صورت ذهنی تمرین کرده بودند،مهارت بهتری داشتند.

این تحقیق به خوبی نشان می دهد که تصویر سازی ذهنی موثر ترین و ارزشمند ترین راه برای یادگیری یک مهارت فیزیکی با حداقل تمرین فیزیکی است.

پس می توان گفت:  اگر بخوایم مسیر عصبی یک مهارتی رو یاد بسازیم،کافیه اون رو در ذهن خود تصویر سازی کنیم تا بتوانیم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

مسیر عصبی

چه قدر طول می کشد که مسیر عصبی برای یادگیری مغز ما تشکیل شود؟

طبق نظریه بعضی از داشنمندان ما به بیست ساعت نیاز داریم،تا مسیر عصبی اولیه رو بسازیم و منظور از این بیست ساعت در واقع بیست ساعت با تمرکز کاملا و انجام تمرینات درست است.

یعنی برخی ها هستند که می گویند من می خواهم در این یک ساعت تمرین کنم ولی او  در این یک ساعت اصلا تمرکز کافی رو ندارند و هر چند وقت یکبار به موبایل خود نگاه می کند و این اصلا تمرین درست و متمرکز گفته شده نیست و منظور ما از تمرین درست تمرینی است که انجام دادن آن برای ما بسیار سخت است و راحت نیست!

چون ما با انجام تمرینات سخت می توانیم،رشد کنیم و مسیر عصبی مغزمان را بسازیم ولی این اگر کار برای ما راحت باشد این نشان می دهد که مسیر عصبی آن از قبل وجود داشته و هر چقدر هم که انجام بدهیم،برای ما کارساز نخواهد بود و چیز جدیدی را نخواهیم یاد گرفت!

نکته: برای اینکه ما بتوانیم در سطح جهانی یک مهارت را یاد بیاموزیم،کافی است هزار ساعت تمرین کنیم تا به آن مهارت به طور کامل دست پیدا بیابیم.

اما برخی مهارت ها هستند که نیازی نیست که در سطح جهانی یا فوق العاده باشیم و در حد متوسط هم که باشیم  کار ما را حل می کنند ،مانند مهارت های ارتباطی وفردی!

پس این را در نظر داشته باشید که ما به بیست ساعت تمرین کامل،سخت،متمرکز نیاز داریم تا بتوانیم مسیرعصبی اولیه را در ذهن خود ساخته و باعث یادگیری مغز خود شویم.

موفق و پیروز باشید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0