سر یک چهارراه شلوغ منتظر سبز شدن چراغ ایستاده بودم هوا سرد بود و شیشه ها بالا، با ضربه آهسته ای که به پنجره بغل خورد توجهم به تصویر کوچک و مبهم پشت پنجره جلب شد بی اختیار پنجره را پایین کشیدم و منتظر نگاهش شدم. پسربچه ده ساله ای که کلاه پشمی اش را تا روی ابروها پایین کشیده بود، دسته گل های نرگسش را نشانم داد و گفت گل می خری؟

درحد فاصل میان یقه بالا کشیده تا زیر چانه و کلاه پایین آمده اش تا خط زیرین ابرو، چهره کوچک و ظریفی با لب های باریک و صورتی رنگ، بینی کوچک و سرخ شده از سرما و یک جفت ، نه! فقط یک چشم سیاه اما روشن دیده می شد. چشم دیگرش در کاسه نبود و پلکی فروافتاده جای خالی اش را می پوشاند.

  • بخر دیگه، گل نرگس تازه، بو کن ببین چه بوی خوبی داره، بخر دیگه.

دست در کیفم بردم و نشمرده چند اسکناس بیرون کشیدم به طرفش دراز کردم و گفتم: یه دسته بده. یک دسته گل نرگس به طرفم دراز کرد، عطرش فضا را پر کرد.

یک اسکناس هزارتومانی برداشت و باقی را پس داد. گفتم: مال خودت.

– ممنون همین خوبه.

با تنها چشم شاد و روشنش نگاهم کرد، لبخندی به زیبایی گل نرگس زد و به طرف اتومبیلی دیگر دوید.

وقتی رفت با خودم فکر کردم کاش بیشتر با او حرف می زدم قطعا وجه ناقابلی که برای خرید گل ها به او پرداختم در مقابل راز بزرگی که ممکن بود بتوانم از او بیرون بکشم هیچ بود.

کاش از او پرسیده بودم در آن لحظه چه احساسی داشت که علی رغم همه چیز چهره اش از سرزندگی می‌درخشید کاش همه گل هایش را می خریدم تا به من بگوید.

ادامه دارد ……

در دنیایی که ما در آن ساکن و زنده ایم همه چیز و همه کس باید باشد تا کامل شود جماد، نبات و حیوان تابع قوانین بهنجار و طبیعی خود هستند و نسبت به همه چیز آن واکنشی را نشان می دهند که لازم و ضروری است نه بیشتر و نه کمتر. ولی ما آدمها سوابق، تصورات ذهنی خاص، عادات و ویژگی های متفاوت و شخصی داریم که معیارهای ما را تشکیل میدهند و هر یک از ما همه دنیا و آنچه را که در آن است با مترهای شخصی خودمان اندازه می گیریم به همین دلیل است که در شرایط یکسان هم شاکر داریم و هم شاکی.

اندوه و شادی وضعیت های ذهنی و درونی هستند و تابع هیچ نسخه و قانون از پیش نوشته بیرونی نیستند. خوشبختی هم همین طور است و بستگی به میزان رضایت فرد از شرایط زندگی اش دارد. خوشبختی رویدادی بیرونی و مستقل از دیدگاه و تفکرات شما نیست.

فهرست مطالب

مشاوره

09136713317

0 0 رای ها
امتیاز
10 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدید ترین ها بیشترین آرا
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
1 سال پیش

سلام استاد خوبم خیلی قشنگ بود واقعا ممنون

فاطمه
فاطمه
1 سال پیش

سلام فرشته مهربانی
با خوندن مقالات و مطلباتون سر شوق میام و از زندگیم لذت میبرم
عالی بود⚘⚘⚘

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

استاد خیلی خیلی ممنون که مطالب ارزشمندتون رو در اختیار ما قرار می دین

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

تشکر استاد عزیز
زیبا بود.

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

خیلی زیبا وعالی بود وچقدر قشنگ تفاوتهای آدمها راازدرون وبرون بیان کرده بود
وانسانها باهمین تفاوتهایشون زیبا دیده میشن

زهرا
زهرا
1 سال پیش

سلام استاد خوبم
واقعا عالی بود👏👏
اینکه خوشبختی بستگی به خودمون داره👌
استاد جان، دوره اول ذهن آگاهی که آهنگ (دوست دارم زندگی رو) سر کلاس می خوندیم من فقط لب خونی می کردم در حالیکه اصلا زندگی رو دوست نداشتم ولی الان با اینکه خیلی از شرایط زندگیم عوض نشده ولی به کمک شما و آموزشهای عالیتون به حدی نگاهم به زندگی عوض شده که از صمیم قلبم دوست دارم زندگی رو😍😍

شهناز رضایی
شهناز رضایی
1 سال پیش

سلام استاد عزیزم
وقتی این متن رو خوندم اولین حسی که به من دست داد فهمیدن این مطلب بود که آدم ها احساسات و دیدگاههای متفاوتی دارند و بسته به اون دیدگاهی که دنیا رو نگاه می کننددرنهایت همون جور هم خوبی و بدی رو تجربه می کنند
پس چقدر خوب میشه که ما هم مثل اون پسر بچه گل فروش به حق خودمون قانع باشیم و دنیایی کوچیک اما با یک دل بزرگ داشته باشیم که بهترین دید رو به زنذگیمون بده
برعکس آدمهایی که برای خودشون دنیایی بزرگ با دل کوچک ساخته اند و …
این داستان برای من پر از درس بود
پر از معجزه آگاهی و غفلت
آگاهی از وجود هر چه که در جهان باید باشه و در هرجایی که مقرر شده باشه ظهور پیدا میکنه تا به ما یاد بده ، تا به ما بفهمونه که در کدام مسیر هستیم
و به کجا می رویم
تا به ما نمره بده و کمک کنه خودمون رو بیشتر بشناسیم
و در نهایت با رفتن مون تو مسیر آگاهی از غفلت های گذشته دور میشیم
چه حس خوبی که درس احساس رو یاد گرفتیم و تصویر کلمات زیبای شما در وجود مون نقش بست
((ممنونم از زیبایی کلام و رسایی پیام تون ))

مهربان
مهربان
1 سال پیش

خیلی زیبا بود.ممنون استاد عزیزو بزرگوار

معصومه
معصومه
1 سال پیش

سلام استاد عزیزم
خیلی زیبا و به جا بود برای من
خیلی از شما استاد عزیزم ممنونم.

whatsapp