در پاییز 1930 وقتی ویل دورانت در باغچه منزلش مشغول کار بود مردی شیک‌پوش سوالی از او پرسید که به تحقیقی جامع و درنهایت به نگارش کتابی منجر شد که هرچند درگذر زمانه مهجور مانده اما راهنما و راهگشای بسیاری شد. آن مرد قصد خودکشی داشت و از دورانت خواست دلیلی برای ادامه زندگی به او بدهد. در آن لحظه دورانت با تجربه و دانشی که از فلسفه داشت سعی کرد به زندگی آن مرد معنایی ببخشد تا از تصمیمش منصرف شود. او هیچ‌وقت نفهمید که سرنوشت آن مرد چه شد اما پس از یک بررسی متوجه شد که هرساله هزاران انسان به کام مرگی خودخواسته فرو می‌روند. آگاهی از آمار هشداردهنده خودکشی باعث شد به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش جاودانه فلسفی که معنای زندگی چیست؛ به صد نفر از مهم‌ترین رهبران و مشهورترین فیلسوفان و دانشمندان آن روزگار نامه‌هایی بنویسد و از آن‌ها درخواست کند که بگویند: “معنای زندگی از نظر آن‌ها چیست؟” در طول قرون و اعصار دانشگاهیان و فرزانگان بیشماری، میلیاردها سلول مغزی خود را صرف پردازش این پرسش ابدی کرده‌اند. اینکه ما در این جهان چه می‌کنیم؟ آیا خدایی هست؟ اگر هست چرا این‌همه رنج می‌کشیم؟ اگر نیست فایده نفس کشیدنمان چیست؟ اصلا هستی چیست؟ چرا باید زنده باشیم؟ آیا زندگی ما نوعی سازگاری اتفاقی اتم‌هایی است که طی میلیون‌ها سال به آفرینش موجودات ذی‌شعوری پر از خشم و هیاهو منتهی شدند یا معنای عمیق‌تری هست که می‌شود به آن راه پیدا کرد؟

دورانت از این صد نفر خواست نه‌تنها به پرسش بنیادی معنی زندگی جواب دهند بلکه بگویند خودشان (به‌طور عینی و خاص) چگونه در زندگی معنی، هدف و رضایتمندی را یافتند. دورانت از آنها پرسید:

سرچشمه‌های الهام و انرژی شما چیست؟ هدف یا انگیزه نیروبخش زحمت و تلاش شما چیست؟ از کجا تسلی خاطر و شادمانی می‌یابید و دست‌آخر، گنجتان در کجا نهفته است؟

برخلاف تصور دورانت پاسخ‌ها بیش از آنکه تاریک و اندوه‌بار باشند، شوق‌انگیز و مثبت بودند و رفعت و ستایشی شادمانه از واقعیات وجودی که با بصیرت شخصی همراه بود داشتند. پاسخ‌ها از همه سو بودند و از فهرستی درخشان از شخصیت‌هایی برجسته می‌آمدند. کسانی چون گاندی، جواهر لعل نهرو، برناردشاو و تعدادی از برندگان جایزه نوبل، ورزشکاران و هنرپیشگان معروف. دورانت برای تکمیل نقطه‌نظرها به یک زندانی محکوم به حبس ابد هم نامه‌ای ارسال کرد. به‌محض دریافت همه جواب‌ها دورانت خودش هم به سراغ پرسش‌ها رفت و جواب‌های خود را که یک اثر فلسفی والا بود و نشان از خوش‌بینی‌ای قدرت بخش داشت؛ به رشته تحریر درآورد.

دورانت عنوان کتاب را “درباره معنی زندگی” گذاشت و در 1932 آن را منتشر کرد. این کتاب تبلیغ نشد و فقط در میان عده‌ای اندک راه پیدا کرد. امروزه تقریبا هیچ نسخه‌ای از متن اصلی کتاب در دست نیست.

درباره معنی زندگی کتابی نیرومند راجع به موضوعی بسیار مهم است زیرا نه قبل از دورانت و نه تاکنون هرگز این تعداد انسان فرهیخته وارد بحث در چنین پرسش عمیقی نشده بودند.

خواننده در بستر روشن‌نگری‌ها و نگرش‌های گوناگون آن‌ها متوجه رشته‌ای ثابت می‌شود که در دیدگاهشان جریان دارد و از وجه اشتراکی بین انسان‌ها پرده برمی‌دارد که نه‌تنها در زندگی‌شان به دنبال معنی بودند بلکه عملا به آن دست یافتند.

این کتاب اثری است مشفقانه، جدی، خوش‌بین و جسور که نمونه‌هایی پیش روی خواننده می‌گذارد از اینکه چگونه انسان‌هایی همنوع وی از محدوده ترس‌ها و نگرانی‌ها پا بیرون گذاشتند و زندگی‌هایی توام با اصالت و هماهنگی و دلگرمی را به شکل کامل‌تری در آغوش گرفتند. این کتاب باید نزد همه دانشجویان و در کتابخانه‌های شخصی خانواده‌ها حضوری دایم داشته باشد چون بر موضوع مهمی نور می‌افشاند و امیدی نو ارزانی می‌دارد و پاسخ مثبت و تایید کننده‌ای به این پرسش می‌دهد که “معنی زندگی چیست؟”

شاید همان‌طور که دورانت بیم داشت، یک کتاب صرف حتی وقتی به دست آدم‌های رنج‌کشیده می‌افتد چه‌بسا در کاهش میزان خودکشی‌ها و روشن کردن زندگی‌ها کار چندانی نکند ولی باز به زحمتش می‌ارزد.

 

فهرست مطالب

مشاوره

09136713317

0 0 رای ها
امتیاز
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدید ترین ها بیشترین آرا
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
شهناز رضایی
شهناز رضایی
1 سال پیش

سلام استاد عزیزم
بسیار زیبا و جذاب بود ، ممنون از شما که همیشه بهترین ها رو برای آموزش در اختیار ما قرار می دهید و به ما کمک می کنید تا همیشه در مسیر رشد و پیشرفت قرار داشته باشیم
پیروز و پایدار باشید 💚💙💛💜

لیلا مسعودی
لیلا مسعودی
1 سال پیش

سلام به استاد عزیزم خیلی زیبا وعالی این کتاب رومعرفی کردین واقعا مشتاق شدم که این کتاب وتهیه ومطالعه کنم
بازم ممنونم ازشما وازراهنماییهای خوب وبه موقع تون

المیرا نجفیان
المیرا نجفیان
1 سال پیش

سلام و سپاس استاد عزیزم من خیلی دوست دارم این کتاب رو بخونم دنبالش میگردم تا پیداش کنم

اکرم صادقیان
اکرم صادقیان
1 ماه پیش

سلام استاد عزیز
من با توجه به تجربه ی خودم مطمئنم وقتی روی خواندن کتابی تاکید میشه حتما ارزش خواندن داره ومن حتما تهیه می کنم ومطالعه می کنم سپاسگزارم از توجه تون ووقت باارزش تون که برای آگاهی ما صرف می کنید

whatsapp