خانم معلم زبان گفت: «اگر این حرف درست باشد و تمام فرآیندهای ذهنی، روانی، جسمی و محیطی ما ماهیتی بازخوردی و حلقه‌ی بسته داشته باشند پس این فرآیندها نمی‌توانند هرگز حالتی ثابت داشته باشند. آن‌ها همیشه در حال مقایسه و تغییر وضعیت هستند و این یعنی هیچ‌چیز در این دنیا ثابت نیست این‌طوری که دنیا بسیار بی‌ثبات و ترسناک به نظر می‌رسد.»

 آقای معلم فیزیک دستش را بالا برد و گفت: «فکر نکنم معنایش این باشد که هیچ‌چیزی ثابت نیست بلکه معنایش این است که ثبات چیزی در عالم ماهیتی پویا و زنده دارد و چیزی به نام ثبات ابدی وجود ندارد.»

دختر جوانی دستش را بالا برد و گفت: «پس چیزی به نام عشق ثابت و ابدی وجود ندارد این که خیلی ناامید کننده است» در جواب او بانویی میانسال پاسخ داد: «عشق نیز به مراقبت مداوم دارد هرچند ذاتاً ثابت نیست اما می‌توان با کنترل و بازخورد همیشه آن را تازه و آتشین نگه داشت. نفرت هم به همین صورت است. یک نفر را می‌شناسم که هر روز چندین بار با یادآوری خاطرات تلخ و رفتارهای اشتباه شخصی خاص، کینه‎ی کهنه‌ای را که سالها پیش از آن شخص به دل گرفته است برق می‌اندازد و جلا می‌دهد و مانند روز اول نگه می‌دارد. تک تک احساسات ما ماهیتی این چنین دارند.»

معلم زبان دستش را بالا برد و گفت: «حتی دانشی که ما می‌آموزیم و چیزهایی که به خاطر می‌سپاریم هم باید فرآیندی بازخوردی برای جا گرفتن در حافظه‌ی عمیق طی کنند. کلمات و عباراتی که با آن‌ها بیشتر سر و کار داریم و کاربردهای درست و نادرست آن‌ها را بیشتر تجربه کرده‌ایم بهتر و بیشتر در ذهن ما جا می‌گیرد ولی سؤالی برای من پیش‌آمده است قبول این حقیقت که تمام فرآیندهای دنیا و اطراف و بیرون ما ذات و هویتی دارند چه فایده دارد؟»

خدامراد گفت: «خودتان فکر کنید و جوابتان را به بقیه بگویید. وقتی فرآیندهای درون و بیرون وجود ما ماهیتی بازخوردی دارند این بدان معناست که اگر می‌خواهیم پاسخ یک فرآیند عوض شود باید قبل از هر کاری مقدار پیش تنظیم ورودی به آن را عوض کنیم. اگر همواره درجه‌ی آب‌گرم‌کن را روی 70 تنظیم کنیم تمام سرما و گرمای آب‌گرم‌کن در اطراف این عدد تنظیمی 70 رخ می‌دهد ادامه‌اش را شما بگویید.»

عضو شوخ گروه گفت: «یعنی اگر با شخصی مواجه شوی که حالت پایدار و ثابتی ندارد؛ به شکل غیرعادی احساساتی است مثلاً خیلی ناراحت و عصبانی و یا خیلی گیج است؛ سریع باید متوجه شویم که او در حال تلاش برای پایدارسازی و کنترل احساس و ثبات افکار و ذهن خویش است و هر واکنشی که در این فاصله از خود نشان می‌دهد، به دلیل وضعیت ناپایدار فرآیندهای روانی یا احساسی اوست. جان کلام اینکه نباید حرکات، رفتار و حرف‌های اشخاص را زیاد جدی بگیریم و زود ناراحت شویم. می‌بینید با فقط پذیرش بازخوردی بودن وقایع عالم خیلی از برخوردها و درگیری‌های زندگی به سرعت متوقف می‌شوند.»

مردی مسن که موهایش یکدست سفید بود گفت: «با قبول درس این جلسه یعنی پذیرش بازخوردی بودن تمامی فرآیندهای هستی تکلیف خیلی چیزها روشن می‌شود. آن‌وقت سرعت پاسخ‌دهی و رسیدن به تعادل و پایداری به‌راحتی کنترل می‌شود. اگر درآمد ورودی ما به زندگی کم است کافی است میزان توقع و انتظار خود را از زندگی افزایش دهیم.»

 خدامراد این را گفت و نوشیدنی‌اش را نوشید همه می‌دانستند که درس امروز تمام شده است.

پایان

فهرست مطالب

مشاوره

09136713317

0 0 رای ها
امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
whatsapp